FC Spartak Trnava:

Takáč – Koštrna, Grič, Twardzik, Mikovič – Cabral, Bukata (86. Karhan), Savvidis (81. Benovič), Vlasko (73. Iglesias), Yusuf (86. Yao) – Ristovski

ŠK Slovan Bratislava:

Greif – Pauschek (85. Medvědev), Abena, Božikov, De Marco – Nono, Bajrić (61. Weiss), Holman – Čavrić (68. Daniel), Strelec, Ratão (85. Henty)

Góly: 20. a 84. Ristovski (oba P), 76. Yusuf (Cabral)

ŽK: Savvidis, Mikovič, Vlasko – Holman, De Marco, Nono

ČK: 87. Karhan

Rozhodoval: Erik Gemzický

Polčas: (1:0)

Úvod zápasu obstarala gratulácia Karolovi Peczemu k 75. narodeninám, ktoré síce oslávil už pred niekoľkými týždňami, no pandemická situácia mu až teraz dovolila osobne prísť na zápas a isto nebanoval, že to vyšlo práve na derby.

Keď si viacerí pred týždňom mysleli, že Spartak má stopérov na rozdávanie, tak proti Slovanu vypadli hneď traja naraz – Tumma, Kóša aj Anthony. Do obrannej formácie sa tak opäť vrátil na záskok Jakub Grič.

Už v druhej minúte sa do šance dostal Ristovski, ktorý predskočil v šestnástke Božikova, no svoj volej napálil iba do bočnej siete. Bol to malý predkrm toho, čo budú spartakovci predvádzať po väčšinu zápasu. Takáč potom vcelku poľahky skrotil dve lopty od Nona po priamych kopoch. V 17. minúte spartakovci pred šestnástkou pekne zakombinovali a Vlaskov tečovaný technický pokus skončil tesne nad brvnom. Následný roh opäť zahrával Vlasko a Nono si pri spracovávaní lopty z výšky pomohol rukou. Rozhodca Gembický ukázal na biely bod, a hoci sa chvíľu čakalo, kým jeho verdikt odobrí VAR, penaltový verdikt ostal v platnosti. Loptu si postavil Ristovski, oklamal Greifa a poslal Trnavu do vedenia. Hostia po góle na chvíľu ožili, no nedarilo sa im dostať sa až pred Takáčovu bránku. Naopak, Trnavčania boli nebezpečnejší. Po polhodine hry si Mikovič vymenil loptu s Ristovskim, odcentroval cez Greifa a Cabralov volej len o kúsok minul bránku. Najväčšiu šancu Slovana mal v prvej polovici Ratao, ktorý spoza šestnástky namieril do vzdialenejšej spojnice Takáčovej bránky. Záver prvej polovice obstarala Vlaskova strela po zemi vedľa bránky a nádejný brejk, ktorý zakončil Cabralov zlý center.

Hneď v úvode polčasu slovanisti prečíslili obranu Spartaka, za jej chrbát sa dostal Holman, ale jeho finálku v poslednej chvíli zrušil Koštrna. Hneď po rohu pristála lopta presne na hlave Strelca, ktorý mieril pod brvno, ale Takáč fantastickým zákrokom loptu vytlačil na roh. Do podobného miesta smeroval aj Nonov center z priameho kopu, ale ani s ním nemal Takáč problémy. Na druhej strane sa blysol aj Greif, ktorý vytisol na roh Bukatovu strelu od zeme. Hra sa v týchto chvíľach prelievala zo strany na stranu. Slovanisti útočili s veľkým počtom hráčov, Trnavčania zasa využívali každý zisk lopty na brejk. Po jednom z nich vypálil nebezpečne Bukata a tesne minul pravú tyčku. Hosťujúci tréner poslal do hry aj Weissa, no veľkú šancu mal Spartak, keď Yusuf postupoval s dvoma spoluhráčmi iba proti dvom stopérom. Mladý Nigérijčan to zobral na seba a bol z toho iba roh.

V 71. min opäť získali Trnavčania loptu v strede ihriska, Ristovski si ju naviedol na strelu, obstrelil Božikova, aleGreif fantasticky zasiahol. O päť minút už sa spartakovci dočkali. Striedajúci Iglesias vysunul Cabrala, ten strieľanou loptou na vzdialenejšej tyčke našiel Yusufa, ktorý z uhla zvýšil na 2:0. Aj toto rozhodnutie odobroval VAR, ale porušenie pravidiel neukázal. To nebolo ešte všetko, lebo v 82. min utiekol na čiare Koštrna De Marcovi, ktorý ho fauloval a rozhodca opäť odpískal penaltu. Aj tentoraz si Ristovski s Greifom poradil a definitívne zobral belasým chuť oslavovať titul v Trnave.

Michal Gašparík potom doprial ligový debut aj Patrickovi Karhanovi, ten však bol veľmi krátky. Mladý Trnavčan sa hneď v prvom súboji o loptu zrazil hlavou s Božikovom, rozhodca to posúdil ako faul. Najskôr mu ukázal žltú kartu, no potom svoje rozhodnutie zmenil a Trnavčana vylúčil. Slovanisti však presilovku nehrali, lebo dolu musel ísť aj zranený Božikov, a keďže Milanič už striedania vyčerpal, bolo to bez náhrady. Nadstavovalo sa desať minút a blízko ku gólu bol aj Mikovič, ktorý z voleja napálil do bočnej siete. Posledné slovo mal Holman po Hentyho prieniku, ale napálil loptu len do brvna.

Ohlasy po zápase

Michal Gašparík: (Trnava): „Chceli sme sa dnes udržať na víťaznej vlne i emócii a z toho ťažiť. Od začiatku sme sa sústredili na svoju hru a to sa nám darilo počas celého zápasu. Ukázali sme, že chalani boli lepší na ihrisku a to víťazstvo si určite zaslúžili. Vyhrať dvakrát po sebe so Slovanom je veľká vec a hráči si zaslúžia absolutórium. Sú na ihrisku výborní a bola to taká motivácia navyše, lebo naposledy sme Slovan porazili dvakrát po sebe pred osemnástimi rokmi. Chceli sme aj túto sériu dnes zahodiť a sme šťastní, že sa nám to podarilo.“ Darko Milanič (Slovan): „Úplne sme minuli dnešný cieľ. Mali sme v derby veľmi dobrú príležitosť ukázať, že sme dobrí, no nestalo sa to. Všetko dnes išlo zlý smerom. Už začiatok bol zlý, boli sme pod tlakom a volili sme zlé riešenia. Nedokázali sme získať odrazené lopty. Po prvom góle sme mali niekoľko akcií a šancí, viac ako predtým, ale stále ich nebolo dosť. Po druhom góle bol ten záver z našej strany veľmi zlý. Je to škoda, chceli dnes dosiahnuť nejaký cieľ, ale stále máme dobrú šancu, aby sme naše ciele v tejto sezóne dosiahli.“