V prvom zápase na turnaji Tipsport Malta Cup podali spartakovci zodpovedný výkon a zaslúžene zdolali rakúsky celok Tirol Wattens 2:0. Najmä v prvom polčase boli dominantní, no prvý gól padol až po prestávke a druhý dokonca v čase, keď už na lopte dominoval súper.

Spoľahlivý výkon podal na pravom krídle Alex Iván, pre ktorého to bol už tretí zápas v zimnom období a je jedným z mála hráčov širšieho kádra, ktorý odohral zápasy už aj na Slovensku. Zápasovú vyťaženosť si pochvaľoval. „Nie je to jednoduché, ale je to príprava a cítim, že potrebujem tie zápasy a minúty. Myslím, že všetci sme podali dobrý výkon a splnili sme to, čo od nás tréner potreboval, aby sme boli kompaktní. To sa aj podarilo, napriek tomu, že sme mali dvoch nových hráčov, aj viacerých mladých chlapcov a myslím, že tiež hrali veľmi dobre. Cítil som sa v pohode, ale je rozdiel, keď sme na Slovensku hrali na umelej tráve a tu máme prírodnú, navyše veľmi kvalitnú. Je to preto jednoduchšie a rozhodne príjemnejšie,“ povedal po zápase strelec otváracieho gólu ktorý mal už v prvej polovici dve výborné príležitosti.

„Pri prvej som netrafil bránku. Pri druhej som čakal na brankára, aby urobil pohyb. Aj on čakal do poslednej chvíle a podarilo sa mu ju vyraziť. Tá tretia mi prišla najťažšia, ale napokon tesne pred bránkou spadla dolu a zrejme prekvapila aj brankára,“ usmieval sa spokojný krídelník, ktorý skóroval z penalty aj proti ViOnu ešte v Senci.

Sám cítil, že počas jesene zaostával za očakávaniami, aj svojimi. Teraz to chce zmeniť. „Po novom roku som prišiel do tréningu v inom nastavení v hlave. Povedal som si, že musím do toho dať ešte niečo navyše. Cítil som, že sa mi nedarí hrať ako predtým v Seredi, vďaka čomu som dostal šancu v Trnave. Bol som z toho smutný, že nedokážem podať také výkony, aby bol tréner a tím spokojný. Teraz sa cítim lepšie na ihrisku aj mimo neho a verím, že sa to zlepší aj v lige,“ neskrýval odhodlanie Alex Iván.

Zimná príprava je obdobím, kedy dostanú príležitosť aj hráči z mládežníckych kategórií. Bolo to tak aj vlani, keď sa na Malte predstavili napríklad Jendrek, Kotlár, Karhan či Boledovič. Tentoraz povolal Michal Gašparík štvoricu Vasil, Ferenčík, Rusnák a Sabol. S výnimkou brankára Vasila sa zvyšní traja ukázali aj v zápasovom tempe. „Boli sme všetci prekvapení, keď nám tréner devätnástky oznámil, že sme dostali nomináciu do áčka na turnaj na Maltu. Boli sme šťastní a okamžite zbalení,“ povedal Richard Sabol, ktorý v prestávke vymenil Kozaka a sedem minút pred koncom podčiarkol výhru Trnavy svojím premiérovým gólom.

„Vymenil som si pozíciu s Ristom, on mi zo strany prihral na šestnástku. Prebral som si loptu do otočky, čím som prešiel cez hráča, hodil som si to na pravačku a chvalabohu, krížna strela tam padla. V tej situácii už som nerozmýšľal nad prihrávkou. Keď to skončilo v sieti, bol som najskôr prekvapený a zároveň veľmi šťastný. Moja prvá strela a hneď gól,“ opísal neveriacky situáciu, ktorá predchádzala jeho hviezdnemu okamihu.

Všetci spoluhráči a celý tím mu gratulovali. Na tento zápas asi dlho nezabudne. „Nebol som vôbec pod stresom, vnímal som to v pohode. To, že sa mi podarilo dať aj gól, bolo úplne super a užíval som si to neskutočne. Všetci mi to priali a najviac sa tešil asi Kiko Koštrna, ktorý má naháňa, aby som prispel do kasičky. Pochválil ma aj tréner a to je hlavné. Rozhodne je to lepší pocit debutovať s gólom, ako červenou kartou.“

Zápasy z Malty je možné sledovať aj u nás na Slovensku prostredníctvom priamych prenosov. „Rodičia, samozrejme, pozerali. Mamka sa rozplakala, s otcom som ešte nevolal a som zvedavý, čo na to povedal.“ Osemnásťročný futbalista iba začína zbierať minúty v seniorskom futbale. Tréner Gašparík ho pred nastúpením na ihrisko povzbudil. „Povedal mi, že mám hrať sebavedomo, veriť si a hrať ako v devätnástke. Mužský futbal je úplne iný ako ten dorastenecký. Sú to nové skúsenosti, hoci priamo v zápase som príliš nevnímal, že súboje sú s väčšími chlapmi. Hrajú však drsnejšie a možno budem mať aj pamiatku v podobe jazvy na kru po jednom z hlavičkových súbojov.“

Spartakovci v druhom zápase nastúpia v piatok od 20. h. proti Sigme Olomouc, ktorá včera zdolala dánsky Aalborg hladko 3:0.