Spartak Trnava zakončil sezónu 4. miestom, čím si o tri miesta vylepšil svoje umiestnenie z minulej sezóny. K tejto méte ho doviedol tréner Marián Šarmír, ktorý mužstvo prevzal tesne pred reštartom po portugalskom koučovi Ricardovi Chéuovi. Okrem piatich zápasov v nadstavbovej časti, absolvoval aj dva barážové o postup do Európskej ligy. Celkovo teda dvojica Šarmír – Prisztács ukončila sezónu s bilanciou dve výhry, dve remízy a tri prehry. Po poslednom zápase sme sa a Mariánom Šarmírom obzreli za netradičnou sezónou, ktorú do veľkej miery ovplyvnil koronavírus.


* Aké sú prvé dojmy tesne po skočení posledného zápasu?

- Za ten krátky čas, čo sme pri mužstve, môžem povedať, že chalani odviedli veľmi dobrú prácu. Kabína sa dala dokopy, držali spolu na ihrisku aj mimo neho a bolo to vidieť. Chytili sme si divákov na svoju stranu, za čo aj im veľmi pekne ďakujem. Všetky zápasy odtiahli jedenásti-dvanásti hráči. Bolo to veľmi vyčerpávajúce, čas na regeneráciu bol veľmi krátky.


* Na jednej strane mužstvo vylepšilo svoje umiestnenie z vlaňajška, no na druhej strane bude chýbať v pohárovej Európe. Možno teda sezónu vnímať ako úspešnú?

- Mám zmiešané pocity. Teší ma, že sme urobili progres výsledkovo aj herne, ale keď sme boli tak blízko postupu do Európy, tak som sklamaný, že sa to nepodarilo. Každá radosť aj smútok však trvajú tri dni a my už myslíme na novú sezónu. Musíme sa kvalitne posilniť a verím, že v nasledujúcej sezóne by sme si Európu mohli vybojovať. Prvoradým cieľom je však postup do prvej šestky a potom môžeme nároky zdvíhať.


* Sezónu ste začali ako hlavný skaut a sledovali ste najmä mladých hráčov po celom Slovensku. Nakoniec ste počas nadstavbovej časti už viedli áčko z lavičky. Bola to takpovediac krízová situácia a vašou úlohou bolo vyžmýkať z mužstva maximálny potenciál. Podarilo sa to?

- Boli sme hodení do vody a museli sme plávať. Určitý úsek vody sme preplávali, aj keď sme nedoplávali až do konca. Myslím, že každý triezvy fanúšik uzná, v akej ťažkej situácii bol celý klub. Napriek tomu, sme sa od zápasu k zápasu zlepšovali herne aj výsledkovo. Ja môžem hráčov aj takto verejne pochváliť za to, ako bojovali za trnavské farby. Odviedli na ihrisku maximum, čo v nich je a som presvedčený, že pôjdeme ešte vyššie.


* Ako veľmi vás futbal zamestnával v tých ostatných dvoch mesiacoch?

- Myšlienky v práci, doma alebo aj keď si líham do postele smerujú k futbalu. Najmä po zápase si ho celý premietam v hlave aj trikrát a zaspávam až niekedy nad ránom. Aj voľný čas venujeme tomu, aby sme tých chlapcov vedeli zlepšovať po futbalovej alebo taktickej stránke. Verím, že sme spolu s celým realizačným tímom odviedli dobrú robotu. Škoda toho, že sme nepostúpili do Európskej ligy, to bol taký bonus, o ktorom sme snívali.


* O vás je známe, že tímovú prácu povyšujete nad osobné ambície hráčov, takže prvoradou úlohou bude teraz asi vytvoriť silný teamwork...

- Keď je silný tím, na ihrisku aj v kabíne ťahá za jeden povraz, tak dokáže veľké veci. Môže strhnúť divákov tým, že hráči budú v zápase jazdiť. Len s individualitami, nech by boli akokoľvek kvalitné, by to nešlo. Samozrejme, nebránim sa kvalitným osobnostiam, ale u mňa je na prvom mieste tím.


* Ste tréner, ktorý doteraz viac pracoval s mládežou a aj teraz ste dali šancu mnohým tínedžerom nabrať ligové skúsenosti. Bude to tak aj v novej sezóne?

- Teraz to bolo z núdze, ale mnohí z tých mladých hráčov ukázali veľký potenciál, ako napríklad Benovič, Yusuf, Cabral, Yao a ďalší. Otvorili mi oči a aj keď prídu skúsenejší hráči, tak dvaja-traja mladí určite hrávať budú a ďalší môžu pomaly nasávať prvoligovú atmosféru a naskakovať do zápasov. Ja rád pracujem s mladými hráčmi, lebo sú lepšie tvarovateľní, ako tí starší. Dobrý tím musí byť správne vyvážený a mali by tam mať zastúpenie všetky generácie.


* V posledných zápasoch sezóny nebolo veľa priestoru na variabilitu so zostavou, kvôli úzkemu kádru. Teraz je priestor na doplnenie mužstva tak, aby sme sa mohli prezentovať vlastným spôsobom hry. Aký by to mal byť?

- Spôsob hry, aký sme zvolili, sa postupne zlepšoval od zápasu v Žiline. Dá sa povedať, že už ho máme vyskúšaný, ale tiež to bolo núdzové riešenie. V ďalšej sezóne, keď bude širší káder, by som sa chcel vrátiť k môjho zaužívanú systému 4 – 2 – 3 - 1 alebo 4 -3 – 3. Týmto bola Trnava známa dávno, vysoký pressing, najmä doma, tlačiť sa do zakončenia a takto by sme chceli hrať aj my.


*Spartaku chýba čistokrvný zakončovateľ. Najlepší strelec Alex Sobczyk strelil 8 gólov, čo je len priemerná vizitka útočníka a ostatní na tom boli ešte horšie. Dokonca sme zahodili aj ostatné štyri pokutové kopy. Čo s týmto problémom?

- Strelcov je všeobecne poriedko. Taký hráč sa musí narodiť. V celej našej lige je takých hráčov málo, a aj tí sú zahraniční. Dá sa ofenzívny potenciál rozložiť na viacerých hráčov, ale aspoň jedného útočného zabijaka by chcel mať v tíme každý. My máme v mládeži nadstavený systém tak, že pre ofenzívnych hráčov robíme individuálne tréningy a verím, že si čoskoro v Trnave dokážeme vychovať svojho vlastného strelca.


Príprava na novú sezónu sa začína už v utorok od 10. hodiny a ostrý štart zaznamená Spartak 8. augusta na ihrisku Zemplínu Michalovce.