Klub Spartak Trnava sa až dnes, menej ako dva týždne pred zápasom, oficiálne dozvedel, že Výkonný výbor SFZ schválil miesto dejiska finále Slovnaft cupu, hoci bezpečnostné zložky sa na zápas v Bratislave chystajú už minimálne týždeň. Finále sa v kontexte posledných informácií podľa očakávania odohrá v nedeľu 8. mája od 17:30 na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave, kde sa uskutočnilo aj v predchádzajúcich dvoch rokoch.

Od kolaudácie štadióna sa tam odohrajú všetky finálové zápasy a štadión na Tehelnom poli by mohol byť stabilným dejiskom finálových zápasov pohárovej súťaže. Nebola by to výnimka, vo svete je to vcelku bežné. Napríklad aj finále Nemeckého pohára sa hráva na Olympijskom štadióne v Berlíne a už teraz je jasné, že tam bude tento rok, na budúci, aj ten ďalší...

Ak sa to má stať pravidlom aj u nás, prečo sa čakalo s týmto rozhodnutím až do času, keď boli známi obaja finalisti?! Bolo by to pochopiteľné v prípade, ak by cieľom bolo nenechať jednému z finalistov výhodu domáceho prostredia. To sa však nestalo, napokon, nebolo to zvykom ani v predchádzajúcich dvoch rokoch, keď jeden z finalistov hral rozhodujúci zápas na svojom ihrisku.

Nebolo tajomstvom, že sme požiadali už na jeseň o možnosť, aby sa finálový zápas hral v Trnave. V čase, keď nebolo vôbec jasné, že v ňom bude Spartak hrať. Kedy, akí a či vôbec prišli aj ďalší uchádzači, vedia len kompetentní.

Štadión v Bratislave je isto momentálne najmodernejší na Slovensku, ale aj reprezentácia hráva v poslednom období radšej v Trnave, kde je trávnik aj po piatich zápasoch v jednom týždni v lepšom stave ako Tehelné pole v 30. minúte akéhokoľvek zápasu.

Finálový zápas je pod organizátorskou taktovkou Slovenského futbalového zväzu. Tak by to bolo, aj keby sa hral zápas v Trnave a všetci sme si mohli „odkukať“ na vlastnom štadióne ako sa zvláda zápas dvoch najväčších rivalov s päťcifernou návštevou a získať neoceniteľné know-how.

Už dlhšie sa napríklad snažíme nájsť účinný spôsob ako zabrániť fanúšikom vulgárne skandovať, či inak sa verbálne prejavovať, za čo sme neustále trestaní. Veríme, že nám to ukáže organizátor v tomto finálovom zápase, aby nemusel zväz trestať za usporiadateľskú službu sám seba...

Na záver dodávame, že verdikt akceptujeme, hoci s ním nie sme stotožnení. Chceme však upozorniť, že podobné rozhodnutia nevnášajú do futbalového hnutia pokoj a prehlbujú nedôveru fanúšikov v najvyššie riadiace orgány.

Pre nás je potešiteľné, že hráčska kabína si tieto okolnosti vôbec nepripúšťa. Práve naopak, cítime z hráčov o to väčšie odhodlanie o trofej sa športovo pobiť na akomkoľvek ihrisku.