Prekladanie zápasov ovplyvnilo najmä najmladších žiakov. Tí majú oproti ostatným súperom odohraných len deväť zápasov, teda o dva menej. Spartakovci sú aj tak na štvrtej priečke, v prípade triumfov v zostávajúcich zápasoch by mohli byť druhí. Hodnotenie jesennej časti priniesol tréner Dávid Miškovič.

Ako by ste stručne ohodnotili jeseň, v ktorej ste odohrali najmenej zápasov spomedzi všetkých účastníkov súťaže?

Jesennú časť môžem hodnotiť maximálne pozitívne, nakoľko možno okrem polovice jedného zápasu predvádzali hráči to, čo od nich vyžadujeme, privádzali súperov do zúfalstva a na tréningu jazdili snáď ešte viac ako na zápase. Ľudia si niekedy povedia, že za pár mesiacov sa veľa vody nenamúti, ale čo ma najviac teší je, ako sa za posledného polroka zlepšilo mentálne nastavenie tímu aj jednotlivcov a sila kolektívu.

Panuje po prvej polovici súťaže v realizačnom tíme spokojnosť s tabuľkovým postavením?

V žiakoch a ešte špeciálnejšie v mladších, je podľa môjho názoru pozerať sa na tabuľku priskoro. Hráči ju samozrejme vnímajú, sledujú si aj osobné štatistiky, ale najdôležitejší je prenos z tréningového procesu do zápasov, celkový herný prejav a technická úroveň jednotlivcov, ktorú pilujeme dennodenne. Všetky tieto veci spĺňali v posledných mesiacoch vysoké kritéria. Čo sa týka tabuľky, asi je zbytočné hodnotiť nejaké postavenie, keďže nie sú odohraté viaceré zápasy z dôvodu karantén.

Ktorý zápas vám vyšiel úplne podľa predstáv a ktorý bol presným opakom?

Za herne najlepšie považujem zápasy v Nitre a na Slovane, kde sme zdatných súperov herne prevyšovali o triedu. Za jediný zápas, respektíve polčas, kedy sme nehrali dobre, považujem druhý polčas v Dunajskej. Aj by sa dalo hovoriť o tom, že sme mesiac netrénovali, nakoľko však je situácia väčšinou rovnaká pre všetkých, nerád čítam pri rôznych hodnoteniach na Slovensku tieto výhovorky. Ten polčas sme jednoducho odohrali zle a herne sme odišli.

Hovoríte, že ste zaznamenali značný progres. V čom bol tej najväčší?

V zápasoch ma najviac tešilo, ako veľmi nám vychádzal vysoký pressing a repressing po strate lopty či situácie 1 na 1 a 1 na 2. Na tréningu sme zaznamenali najväčší progres v riešení herných situácií v prečíslení. To je vec, na ktorej pracujeme dlhšie a musíme pracovať naďalej.

Čo je nosným pilierom tréningového procesu?

Metodiku vypiloval šéftréner žiakov pred sezónou do bodky, už si tam každý tréner zamieša vždy len to svoje ovocie. V Spartaku dbáme už od najmenších kategórií na perfektné ovládanie lopty a obchádzanie súpera. Lopta je alfou a omegou tréningového procesu. Ako sme v tomto ročníku prešli na veľké ihrisko, pribalili sa tam samozrejme ďalšie veci potrebné pre túto kategóriu. Hráči zistili čo je to postupný útok, pribudli výmeny miest pri otváraní hry, spolupráca dvojíc či trojíc hráčov sa dostala na novú úroveň. Veľmi dbáme na rýchle držanie lopty a kombinácie s krátkymi prihrávkami. Hráčom patrí pochvala, pretože sa im to v jesennej časti podarilo preniesť takmer do všetkých zápasov.

Aký program čaká na trinástku počas zimného obdobia?

Sami čakáme, ako bude vyzerať zimná príprava, či sa budeme stretávať len na tréningoch alebo stihneme pred súťažou odohrať aj zápasy. Pravdepodobne to budú vzhľadom na situáciu len súperi zo Slovenska, zo zahraničia tam zatiaľ máme dohodnutú MTK Budapešť. V rámci tréningového procesu si dávame za cieľ zdokonaliť otváranie hry v zápase.

Stopercentná dvanástka je o bod na druhom mieste, pretože má dva zápasy k dobru. V poslednom zápase padol aj aktuálny líder z Bratislavy. O svoje dojmy z jesennej časti sa podelil tréner Oliver Burian.

Obligátna otázka na úvod, ako hodnotíte prvú polovicu sezóny?

Jesenná časť bola z pohľadu organizácie komplikovaná a značne poznačená pandémiou koronavírusu, kedy sme mnohé zápasy museli prekladať aj 2-3x na iné termíny kvôli karanténe a nakoniec sa nám aj nie všetky podarili odohrať. Z futbalového hľadiska ju však pokladám za vcelku úspešnú, v každom jednom odohratom zápase sme boli dominantným mužstvom,v zápasoch bol vidieť prenos vecí z tréningového procesu a v samotnom tréningovom procese sme videli postupný progres v každom hráčovi.

Napriek tomu, že máte o dva zápasy menej, ste o bod na druhom mieste. Do akej miery ste spokojní s tabuľkovým postavením?

Na tabuľkové postavenie sa nejak extra nepozeráme, viac ako výsledky je pre nás dôležitý herný prejav a zlepšovanie sa od zápasu k zápasu či už ako tím, ale aj ako individualita, no ak by som to mal zhodnotiť, tak v neúplnej tabuľke, keďže sme jediný tím ktorý kvôli karanténam odohral iba 9 zápasov, no z nich sme všetkých 9 dokázali vyhrať a aj napriek dvom chýbajúcim zápasom dali najviac gólov v súťaži a najmenej dostali, tak asi prevláda spokojnosť.

Áno, vo všetkých zápasoch ste dokázali zvíťaziť. Našiel by sa medzi nimi taký, ktorý vám vyšiel podľa predstáv a naopak, ktorý vôbec?

Vo viacerých zápasoch sa nám náš herný prejav páčil, no ak mám vyzdvihnúť jeden, tak to bude s Nitrou u nich na umelej tráve. Naopak, za náš najhorší zápas by som asi označil zápas v Leviciach, kedy sa nám prvý polčas absolútne nevydaril a nespĺňal ani naše najmenšie očakávania. Celkovo však výkony mužstva v zápasoch hodnotím pozitívne, ale stále máme veľké medzery, o ktorých vieme a na ktorých sa budeme snažiť pracovať.

Zaznamenali ste počas jesennej časti výrazný progres? Či už v zápasoch alebo v tréningovom procese.

V zápasoch je to určite väčšie nasadenie a emócia, ktorá mi tam z počiatku chýbala a to, aby chalani pochopili, že v prvom rade je to kolektívny šport a ak bude dobrý výkon tímu, potom z neho automaticky vyplávajú individuality. V tréningoch som rád že chalani začínajú rozmýšľať nad tým čo trénujeme a prečo, ako im to môže pomôcť v zápase, či už tímu alebo im samotným. Je dôležité, aby z nich vyrastali inteligentní hráči, ktorí na ihrisku vedia rozmýšľať a nie len plniť pokyny.

Do akej miery ste spokojní s tréningovým procesom a čo bolo jeho hlavnou podstatou?

V tomto smere môžem vyjadriť veľkú pochvalu. Od leta, kedy som mužstvo prebral, chalani zaznamenali progres po všetkých stránkach, či už prístupom na tréningu, nasadením, chcením ale aj správaním môžem vyjadriť spokojnosť. Nastavili sme si určité pravidlá, ktoré treba dodržiavať, pretože sa z nich snažíme vychovať nie len futbalistov, ale aj dobrých študentov a v prvom rade slušných a rozumných ľudí. Čo sa týka mikrocyklov, venovali sme sa z veľkej časti herným činnostiam jednotlivca, ktoré sme prebrali do detailov. Vždy sme mali cieľ do zápasu ísť s prenesením aktuálneho tréningového zamerania, či už to bolo 1 na 1 v rôznych postaveniach, postupný útok alebo iné. To sa nám vo väčšine zápasov aj darilo a verím, že to tak bude pokračovať aj naďalej.

Čo by malo podľa všetkého čakať na dvanástku počas zimnej prestávky?

Začiatkom januára by sme mali absolvovať 4-dňové sústredenie v Zlatých Moravciach, ktoré bude slúžiť hlavne ako teambuilding a stmelenie kolektívu, no samozrejme v ňom nevypustíme ani z tréningov, ktoré budeme mať dvakrát do dňa.Na záver sústredenia nás čaká prípravný zápas s o rok staršou kategóriou ViOnu. Ďalej nás v rámci zimnej prípravy čakajú iba TOP mužstvá našej krajiny ako DAC, Slovan, Trenčín a podobne, a máme tam aj jednu zahraničnú konfrontáciu s MTK Budapešť. Väčšinu zápasov v zimnej príprave už budeme smerovať na veľké ihrisko v systéme 11 na 11, aby si chalani začali zvykať a bol tak presun do U13 jednoduchším. V tréningovom procese budeme pokračovať v systematickom zlepšovaní herných činností jednotlivca, no zapojíme už aj základné veci, ktoré budú späté s hrou na veľké ihrisko.