Tím Tomáša Kánika a súčasne najstaršia žiacka kategória je momentálne lídrom svojej ligy. Jediné zaváhanie prišlo už v druhom kole na pôde Senice, kde naša pätnástka nestačila na súpera a podľahla mu 2:0. Odvtedy zvládli spartakovci všetky zvyšné zápasy a niektoré z nich boli skutočne náročné, napríklad ten proti druhej Dunajskej Strede, ktorú porazili 3:2.

Do akej miery ste spokojný s jesennou časťou?

Počas jesene sme stihli odohrať 10 ligových zápasov, preložilo sa nám iba derby so Slovanom, ktoré budeme dohrávať na jar. Naše hlavné ciele sa ale týkali tréningového procesu a zápasy nám mali slúžiť ako ďalší prostriedok rozvoja. S úrovňou osvojovania trénovaných vecí som u hráčov relatívne spokojný, ale takisto sa v hernom prejave vyskytovali oblasti, na ktorých budeme musieť do prechodu do dorastu ešte popracovať.

V tabuľke ste na samej špici. Pravdepodobne ste v trénerskom tíme spokojní.

V tejto vekovej kategórii tabuľkové postavenie nepatrí medzi hlavné priority. Na druhej strane, aby sme v jarnej nadstavbe hrali s tými najlepšími, je potrebné sa umiestniť do šiesteho miesta. K tomuto cieľu smerujeme bez väčších problémov, takže z tohto hľadiska je s umiestnením spokojnosť.


Deväť víťazstiev a jedna prehra. Nezvládnutý zápas bol asi ten prehratý, ktorý bol však z vašej strany výborný?

Za vyslovene nezvládnutý považujem zápas druhého kola v Senici, ktorý bol aj našou jedinou prehrou. Po tomto zápase sme už výsledkovo nezaváhali a udržali sa až do konca na víťaznej vlne. V týchto zápasoch sme predviedli pomerne stabilné výkony, dokázali sme si vypracovať dostatok šancí a vo väčšine zápasov ukázali aj slušnú efektivitu v zakončení. Ako tréner ale stále vidím priestor na to, aby bol náš herný prejav v zápase dominantnejší, hlavne čo sa týka držania lopty a väčšej konštruktívnosti či kreativity pri riešení herných situácií. Ak mám vybrať jeden zápas, tak za zmienku stojí obrat proti Dunajskej Strede, kde sme po slabom prvom polčase museli ukázať veľké odhodlanie a zápas otočiť z 0:2, čo sa nám aj podarilo.

V čom ste videli počas jesene najväčší progres v tréningovom procese?

Nakoľko sme stále v žiackom veku, museli sme sa venovať hráčom komplexne a nezamerali sme sa iba na nejakú vybranú oblasť ich výkonnosti. Nemôžeme fungovať systémom, že cez víkend nám toto nevyšlo, tak to ideme teraz robiť. Môžeme to hráčom častejšie komunikovať a vysvetľovať, ale obsah toho, čomu sa chceme venovať v tréningu, je naplánovaný do celej sezóny a toho sa držíme. Preto náš progres považujem za komplexný a nedá sa vyzdvihnúť iba jedna oblasť. Najväčší progres ale vidím v technickej stránke herných činností a skupinovej taktike, teda v oblastiach, ktorým sa v tréningu primárne venujeme. Zložitejším taktickým a systémovým veciam sa budú hráči výraznejšie venovať v dorasteneckom veku, kde už väčšiu úlohu začína zohrávať príprava na konkrétny zápas a súpera.


Ako by ste teda zhodnotili jesennú časť z pohľadu tréningov?

Do tréningov sa stále snažíme zapájať veľa cvičení na ovládanie lopty, pri ktorých hráči nazbierajú veľký počet dotykov s loptou a až potom prechádzame do cvičení, kde väčšiu úlohu zohráva aj taktická stránka. Neoddeliteľnou súčasťou je rozvoj kondičných schopností, hlavne sily a rýchlosti. Najväčšiu časť ale predstavujú prípravné hry so zameraním na vybrané herné princípy, ktoré najlepšie rozvíjajú komplexnú hernú spôsobilosť hráčov. V tréningu samozrejme nechýbajú aj voľné hry alebo turnaje, ktoré hráčov bavia najviac. Mojím hlavným cieľom pri práci s mladými hráčmi je, aby boli zdravotne a psychicky v čo najväčšej pohode, a zároveň, aby som ich čo najviac posunul po technicko-taktickej a kondičnej stránke. Tomuto sa snažím aj prispôsobovať moje kroky a rozhodnutia pri realizácii tréningového procesu.


Čo čaká na pätnástku v zimnom období či už z hľadiska tréningov alebo zápasov?

Pri plánovaní zimnej prípravy sme vzhľadom na súčasné okolnosti stavili na istotu a dohodli sme si iba slovenských súperov. Na začiatku prípravy máme naplánované sústredenie a dúfame, že pandemická situácia nám ho umožní absolvovať. Následne by sme mali odohrať prípravné zápasy s Trenčínom, Dunajskou Stredou, Košicami či Pohroním a medzitým dohrať preložený zápas so Slovanom. Čo sa týka obsahu tréningov, na porade trénerov žiackej sekcie spoločne so športovým riaditeľom mládeže si zhodnotíme doteraz aplikovanú metodiku a následne navrhneme prípadné úpravy pre ďalšie obdobie. Základ, ktorý som spomínal vyššie, ale určite zostane rovnaký.

Situácia v tabuľke U14 je poriadne zamotaná. Spartakovci sú v nej na o skóre horšom druhom mieste za Dunajskou Stredou, ktorú ale porazili. Na treťom a štvrtom mieste strácajú tímy tri body, ale majú zápas k dobru. Ako je spokojný s jeseňou tréner Filip Nádaský?

Ako by ste stručne zhodnotili prvú polovicu sezóny?

Jesennú časť by som zhodnotil veľmi pozitívne, od prvého kola sme potvrdili formu z prípravných zápasov letnej prípravy, hrali sme kombinačný a útočný futbal, ktorý sa musel páčiť aj divákom. V tíme sa vytvorila veľmi dobrá partia chalanov, ktorí futbal milujú a na ihriskách to bolo počas celej jesennej časti patrične vidieť,

Ligová tabuľka je mimoriadne vyrovnaná, najmä jej špic. Ste ako tréneri spokojní s aktuálnou priečkou?

Čo sa týka tabuľkového postavenia, tak z toho hľadiska sme taktiež spokojní, keďže sme skončili na horšom druhom mieste s rovnakým počtom bodov ako prvá Dunajská Streda, ktorú sme vo vzájomnom zápase v domácom prostredí porazili.

Podobne ako U15, aj vy ste s výnimkou jedného zápasu vyhrali všetky ostatné. Ktorý bol najlepší a ktorý najhorší zápas jesene?

Myslím si, že sme počas celej jesennej časti podávali stabilné výkony, v každom zápase sme herne dominovali, čo ma nesmierne teší. V tejto časti sme odohrali 10 ligových zápasov, z toho sme 9 zápasov vyhrali a jeden prehrali. Určite ma mrzí prehratý zápas na domácej pôde s Nitrou v pomere 1:4. V tomto zápase sme dominovali, do 20. minúty sme mohli vyhrávať trojgólovým rozdielom, avšak neboli sme efektívni v zakončení a súper nás našimi chybami v defenzíve potrestal. Ale aj také výsledky prináša futbal. Ako hovorím všetko zlé je na niečo dobré a aj tento negatívny výsledok nás namotivoval a nakopol a o týždeň sme doma porazili Dunajskú Stredu 4:2, ktorá dovtedy nestratila v súťaži ani bod. Vyzdvihol by som tento zápas, kde chalani ukázali svoju silu, bojovali na ihrisku jeden za druhého a zaslúžene sme zvíťazili.


Videli ste počas jesene značný progres? Či už v tréningovom procese alebo aj v zápasovej praxi.

Progres vidím od letnej prípravy skutočne skoro u všetkých hráčoch, chalani sa zlepšili individuálne, v herných činnostiach jednotlivca (vedenie lopty, preberanie lopty, prihrávanie, streľba,...) a taktiež v taktickej stránke. Teší ma, že veci, ktorým sme sa venovali v tréningovom procese sme vedeli prejaviť aj v zápasoch, čo je pre mňa ako trénera dôležité vedieť, že to, čo trénujeme chalani využívajú v zápasoch. Ako som už spomínal v prvej otázke, vyzdvihol by som kolektív chalanov. Je to partia chlapcov, ktorí chcú na sebe pracovať, berú si naše podnety k srdcu a viem sa ako tréner na chalanov spoľahnúť. Toto taktiež považujem za dôležité.

Na čo ste sa v tréningovom procese zameriavali najviac?

V tréningovom procese sme sa zameriavali hlavne na rozvíjanie potenciálu hráčov, zameranie sa na herné činnosti jednotlivca. Chceli sme im vštepiť základné skupinové taktiky a jednoduché herné kombinácie, či už obranné alebo útočné. Dbáme nato, aby chalanov tréningový proces bavil a zabával, aby boli chalani usmiati na tréningoch a aby sa na každý tréning tešili. Pri tejto otázke by som na záver v krátkosti dodal, že vnímam zhodnotenie tréningového procesu pozitívne, chalani prenášali nacvičené veci do zápasov, vedeli reagovať na situácie v zápasoch, ktorým sme sa venovali v tréningoch.


Čo vás čaká, čo vás neminie pred jarnou časťou?

Pevne verím a dúfam, že sa situácia ohľadom opatrení vlády z dôvodu COVID-19 po sviatkoch zlepší a budeme môcť absolvovať spolu s kategóriu U15 spoločné zimné sústredenie, ktoré by nám určite pomohlo. V rámci tréningov sa budeme aj naďalej venovať prvkom a procesu, ktorý máme už nastavený, ale taktiež sa budeme venovať činnostiam, ktoré nám v jesennej časti moc nešli a budeme mať dostatok času na zdokonalenie daných činností. Čo sa týka prípravných zápasov, ak to opatrenia dovolia, tak máme naplánované zápasy so Slovanom, Dunajskou Stredou, Trenčínom, Pohroním a Petržalkou.