Trnavský ženský tím figuruje po jesennej časti na siedmom mieste. Tabuľka je mimoriadne vyrovnaná a štvrté až deviate miesto delí len deväť bodov. Zároveň majú Trnavčanky zápas s Banskou Bystricou k dobru, čo by ich v prípade víťazstva mohlo vyšvihnúť na piate miesto. Práve piata priečka zaručuje postup do skupiny o titul, druhá polovica bude bojovať o udržanie. Pohárová púť sa pre Trnavčanky skončila už v prvom kole, kedy prehrali 3:2 po penaltovej lotérii v Zlatých Moravciach. Jeseň krátko zhodnotil tréner Cyril Janoško.

Na začiatok obligátna otázka, a teda ako ste spokojný s jesennou časťou?

Jesenná časť bola veľmi špecifická z dôvodu dlhej prestávky a čakania na prvý ligový duel, keďže ligový zápas sme nehrali približne 9 mesiacov. S jesennou časťou som spokojný aj keď niektoré zápasy sme nedotiahli do víťazného konca, ale vidím obrovský posun oproti minulej sezóne.

Vo vyrovnanom strede tabuľky ste momentálne na 7. mieste. Na prvú päťku strácate len dva body a máte zápas s Banskou Bystricou k dobru. Ambícia na jar je jasná, a to bojovať v skupine o titul a nie v skupine o udržanie. Ste s aktuálnym postavením v realizačnom tíme spokojní?

Tak ako ste naznačili, cieľ je hrať v skupine o titul a urobíme všetko preto, aby sme to dosiahli. Mame dosť dlhú dobu na prípravu, aby sme vstúpili do jarnej časti víťazným zápasom s Banskou Bystricou a usadili sa v TOP 5. S aktuálnym postavením nie som spokojný, lebo vo viacerých zápasom sme herne dominovali, ale nezvládli to výsledkovo. Naše mladé dievčatá stále získavajú potrebné skúsenosti k tomu, aby pravidelne vyhrávali zápasy. Samozrejme, v lige mame družstva, ktoré jednoznačne dominujú, ale postupne sa chceme k ním priblížiť.

V ktorom stretnutí boli Trnavčanky nezastaviteľné a kedy im nevyšlo prakticky nič?

Z môjho pohľadu najlepší zápas sme odohrali proti FC Nitra. Dievčatá si verili v každom jednom súboji, vo všetkých herných činnostiach a bola radosť pozerať ako im zápas chutí. Najhorší zápas sme odohrali v Ružomberku. Už počas cesty sme mali komplikácie a na samotný zápas sme dorazili neskoro. V zápase nám vyšiel len úvod asi 5-10 minút. Následne po prvom inkasovanom góle sme dali hlavu dole a nič nám nevychádzalo, prehrali sme vysoko 7:1.

V tréningovom procese pracujete so skupinou dorasteniek a žien. Aký je primárny cieľ tréningových jednotiek?

Tréningový proces sa snažíme spolu s realizačným tímom urobiť pestrý a hlavne súťaživý. V tejto kategórii je dôležitá kondičná príprava a následne taktický tréning. Pracujeme hlavne na spolupráci jednotlivých skupín hráčok z hľadiska hráčskych pozícií a následne hry celého družstva. Avšak, v dnešnej dobe je veľmi náročne udržať vysokú tréningovú dochádzku, následne v krátkom čase musíme reagovať na obsah tréningu.

Aký máte plán na prechodné, respektíve zimné obdobie? Aké zápasy vás čakajú? V tréningovom procese sa bude pokračovať v zdokonaľovaní doposiaľ drilovaných činností alebo sa pridá istá nadstavba?

Plán prechodného obdobia je založený na individuálnych tréningoch. Každá hráčka dotrénuje 4 tréningové jednotky a jedenkrát v týždni máme videohovor, kde si vyhodnotíme celý týždeň. Medzi sviatkami nechávame dievčatám voľno, aby načerpali energiu a mentálne vypli od futbalu. Následne od januára prejdeme do prípravného obdobia, kde bude cieľ v prvých týždňoch kondičná zložka a plynule prejdeme do herných tréningoch a nadviažeme na tréningový plán. Momentálne je veľmi ťažké plánovať, keď nevieme ako nám vláda SR uvoľní opatrenia. S tým súvisia aj prípravne zápasy, ktoré odohráme v Trnave alebo v blízkosti Trnavy proti chlapčenským družstvám, ale aj ženám.

Spartakovské dorastenky sú po jesennej časti na fantastickom druhom mieste. Z desiatich zápasov zvíťazili až deväťkrát. Zaváhanie prišlo len v siedmom kole, kde naše dievčatá nestačili na lídra z Myjavy. Myjavčanky však v poslednom kole prehrali, a preto sú trnavské dorastenky druhé len o skóre. Pohľad na jeseň priniesol tréner Marián Kováčik.

Ako by ste stručne zhodnotili jesennú časť? Ligu dorasteniek neovplyvnil príliš koronavírus, ale zase reprezentačné prestávky. Ako ste sa v tíme vysporiadali s týmto?

Jesenná časť bola z našej strany veľmi dobrá. Už na začiatku sezóny sme si dali s dievčatami cieľ byť na špici tabuľky a toto sa nám podarilo. Okrem jednej prehry s Myjavou, sme vo všetkých zápasoch vyhrali a boli v nich lepším tímom. Vo viacerých zápasoch sme mohli vyhrať aj výraznejšie, ale toto nie je naším cieľom. Tým je postupne dávať priestor všetkým hráčkam, lebo káder je dostatočne široký a vyrovnaný, o čom svedčí aj fakt, že nikdy sme nenastúpili v rovnakej zostave. Za negatívum považujem dlhodobé zranenia hráčok, najmä Strmenskej a Táčovskej. Mali sme šťastie, že naša liga sa v jesennej časti odohrala celá a koronavírus ju neovplyvnil. Ani reprezentačné zrazy nás nijako neovplyvnili, nakoľko buď sme mali v reprezentáciách aj svoje hráčky, čo ich posúvalo vpred. Na druhej strane sme sa snažili tréningovým procesom vyplniť tieto prestávky, aby dievčatá boli stále prichystané.

Aktuálne ste na fantastickom druhom mieste, ktoré je len o skóre. V trénerskom tíme môže s takýmto postavením panovať len a len spokojnosť. Alebo sa mýlim?

Áno, sme spokojní s takýmto postavením, a to nielen my, ale aj samotné hráčky. Je to akási odmena za všetko, čo dievčatá dávajú futbalu, ako trénujú, ako sa snažia, ako si plnia svoje futbalové povinnosti. Tu ich môžem len chváliť, ale zároveň ich aj obdivujem, ako pri všetkých svojich povinnostiach (školských, súkromných) vždy prídu na tréning a počas víkendov na zápas.

Každý tím má niekedy horší deň. Kedy si ho vybrali vaše zverenkyne a naopak, kedy im vyšlo všetko, na čo siahli?

Horší deň sme tuším ani nemali. Prehra s Myjavou, úprimne, bola z našej strany zaslúžená. Dievčatá aj napriek veľkej snahe a túžbe poraziť tohto súpera, zaslúžene prehrali. V ostatných zápasoch, aj keď sme inkasovali ako prví, sme dokázali zápas otočiť a zaslúžene vyhrať. Za top zápas považujem duel na Slovane, kde sme mali veľkú túžbu uspieť a to sa nám aj podarilo. V tomto stretnutí bolo všetko, čo by mal zápas mať. Dievčatá ukázali to, čo by som si prial vidieť v každom zápase, od nasadenia, dobrej atmosféry, podpory medzi sebou, bojovnosti, ale aj veľkú časť ich futbalovej kvality.

Pozrime sa na tréningový proces. Čo bolo hlavným cieľom tréningov? Videli ste niektoré prvky aj v zápasoch?

V tréningovom procese sme sa snažili s našimi dievčatami pracovať hlavne na systémových veciach, nakoľko sme tu mali veľké medzery. Chceme sa prezentovať aktívnou hrou a s neustálym pohybom na ihrisku všetkých hráčok. Dievčatá to postupne prenášali do zápasov a výsledkom je aj naše postavenie v tabuľke. Ak budeme takto pokračovať, na jar budeme ešte silnejší, lepší a verím, že aj úspešní.

Aký je plán na prechodné obdobie a zimnú prípravu? Akí súperi vás čakajú v rámci prípravy? Tréningový proces bude skôr o zdokonaľovaní doteraz precvičujúcich činností alebo sa pridajú nadstavby?

V najbližšej dobe nás čakajú vianočné sviatky a v prvom rade nech si dievčatá užijú tento krásny čas. Príprava začne už skoro po novom roku (cca. okolo 7.1.2022). V pláne máme aj prípravné zápasy, zatiaľ len s domácimi tímami na Slovensku, a to ako aj s dievčenskými tak aj s chlapčenskými. Zatiaľ nemáme ešte potvrdených všetkých súperov, nakoľko súčasná situácia na území SR je taká, že nikto nevie, čo nás bude čakať. Tiež je tu pozvánka aj na veľmi prestížny turnaj do Maďarska, ale opakujem, toto všetko budeme riešiť až po Novom roku. V tréningovom procese sa zameriame hlavne na zdokonaľovanie, ale tiež sa budú pridávať rôzne nadstavby a nové prvky, aby dievčatá boli ešte lepšie prichystané na jarnú časť a dosiahli to, po čom túžia, a to byť medzi najlepšími na Slovensku.