Sedemnástka má za sebou jeseň ako na hojdačke. Do sezóny vstúpili vysokým víťazstvom nad Senicou v pomere 4:0. Potom prišli tri remízy a tri prehry. Nie ideálne rozbehnutý ročník napokon zachránili zverenci Patrika Malého skvelou sériou piatich víťazstiev v rade. Aj preto im patrí aktuálne 4. miesto. Z dôvodu karantény spôsobenej koronavírusom sa isté zápasy odkladali a pri momentálnej situácii im chýba dohrať stretnutia v rámci 8. kola so Žilinou a 13. kola s Nitrou.

Začnime jednoducho. Ako hodnotíte neúplnú jesennú časť? Pravdepodobne to nebolo ľahké sa stále prispôsobovať zrušeným, odloženým a preloženým zápasom kvôli koronavírusu.

Čo sa týka koronavírusu a odložených zápasov, v prvej polovici jesennej časti nebol s týmto taký problém, avšak ten nastal v druhej časti jesennej sezóny, kde sme museli prekladať väčšinu zápasov. To nie je vôbec jednoduché ani pre hráčov ani pre trénerov, najmä z hľadiska nastavenia motivácie a koncentrácie hráčov v danom týždni. Ale určite to nie je žiadna výhovorka, nakoľko podmienky sme mali všetci rovnaké a naši hráči sa s tým vysporiadali solídne. Jesenná časť bola pre nás zaujímavá, nakoľko úvod sme nezachytili ideálne, pričom sme stratili niekoľko bodov úplne zbytočne. Naopak, v druhej časti sme sa výsledkovo chytili, čo nás vynieslo aj v tabuľke vyššie. Problémom bola a stále aj je naša efektivita, respektíve i vytváranie si gólových príležitostí v niektorých zápasoch. Celkovo však panuje spokojnosť z hľadiska výsledkovej časti, no po hernej stránke je čo zlepšovať.

Momentálne figurujete na výbornom 4. mieste. Ste v trénerskom tíme spokojní?

Nemyslím si, že je kľúčové pre nás koľko strácame na prvý tým tabuľky, nakoľko sme si vedomí kvalít a hráčskej typológie, ktorú máme. Naším hlavným cieľom je pripraviť čo najlepšie hráčov do kategórie U19, pričom prechod z U17 do U19 je pre hráčov veľmi náročný. Ak sa na to ale pozrieme z výsledkového hľadiska, tak 4. miesto je nad rámec nášho plánu, ktorý sme si stanovili a pritom strácame na tretiu priečku 3 body a máme 2 zápasy k dobru. Takže áno, môžeme vyjadriť spokojnosť, aj keď vždy to môže byť lepšie.

Ktorý zápas vyšiel tímu najlepšie a naopak, kde sa chcelo, ale skrátka nič nevychádzalo?

Celkovo sme podávali lepšie výkony na ihrisku súperov ako doma, čo si osobne neviem vysvetliť, aké sú dôvody tohto paradoxu. Dobré herné výkony sme podali v zápasoch s Petržalkou, v Košiciach, no najviac si asi ceníme výhru v Dunajskej Strede.

Za najhorší zápas považujeme jednoznačne zápas doma so Slovanom, kde sme si ho prehrali sami v hlavách už pred samotným stretnutím.

Prejdime na tréningový proces. Na čo ste sa zameriavali na tréningoch? Bolo cítiť prenesenie tréningových prvkov aj do zápasov?

Vždy hovoríme hráčom, že futbal neoklamú, a to, čo mu dajú, to sa im aj vráti. V tréningoch sme sa zamerali na rozvoj zdatnostného a zručnostného potenciálu hráčov vzhľadom na ich vekovú kategóriu. Postupne sa viacej času venuje aj individuálnej a kolektívnej taktike.Najlepší transfer z tréningového procesu do zápasu sme zaznamenali v druhej polovici jesennej časti, kde sme zmenili určité veci v našej hre, no hráči sa dokázali rýchlo adaptovať. V obrannej fáze hry bol transfer badateľnejší, avšak na útočnej fáze hry musíme výraznejšie zapracovať, najmä čo sa týka ponukovej činnosti hráčov.

Aké zápasy a celkovo aký plán čaká na sedemnástku v prechodnom a zimnom období? V tréningovom procese sa pridajú nové veci, alebo sa skôr budete sústrediť na vyšperkovanie začatých činností z jesene?

Plán prechodného obdobia sme boli nútení zrušiť, nakoľko nás znovu zastavila vynútená pauza v podobe koronavírusu. Hráči ostali v režime individuálnych plánov, ktoré musia plniť. Zimnú prípravu chceme odštartovať 10. januára. Máme v pláne odohrať zápasy s kategóriami U19 respektíve s českými súpermi, ako sú Baník Ostrava, Sigma Olomouc a Brno. V tréningovom procese máme nastavené určité prvky, na ktorých budeme chcieť pracovať aj naďalej a postupne ich zdokonaľovať.


Najmladšia dorastenecká kategória je na tom ešte o priečku lepšie ako ich starší spoluhráči. Zverenci Adama Chorvatha figurujú po neúplnej jesennej časti na 3. mieste. Šestnástka mala vstup do sezóny lepší, pretože po prvých troch kolách mala na svojom konte plný počet bodov. Dve zo štyroch prehier prišli v posledných troch zápasoch, avšak spartakovci sa dokázali rozlúčiť so skrátenou jeseňou víťazne.

Ako by ste krátko zhodnotili jesennú časť sezóny? Asi to nebolo najjednoduchšie neustále sa prispôsobovať zmenám v rozpise zápasov spôsobené koronavírusom.

S prvou polovicou jesennej časti sme boli relatívne spokojní, predvádzali sme dobré výkony, dostávali sme minimum gólov, vytvárali sme si dostatok gólových príležitostí, no brzdila nás efektivita zakončenia. V druhej polovici sezóny prišli zranenia viacerých hráčov, do toho karantény, dlho sme netrénovali v kompletnom zložení, čo sa prejavilo aj na celkovom hernom prejave a v posledných zápasoch aj na výsledkoch.

V tabuľke ste momentálne na skvelom 3. mieste. Ste, aj napriek tomu, že záver nevyšiel podľa predstáv, v realizačnom tíme spokojní s týmto umiestnením?

Z pohľadu trénerov sa skôr pozeráme na dlhodobý rozvoj hráčov, hlavne po technickej a taktickej stránke, aby boli v budúcnosti dostatočne pripravení na prechod do A-tímu. No myslím si, že hráči určite cítia, že tá strata na prvé dva tímy mohla byť oveľa nižšia. Súťaž je vyrovnaná, v žiadnom zápase sme neboli vyslovene slabším tímom. Na to, aby sme mohli bojovať o vyššie pozície v tabuľke, musíme mať dlhodobo dobrý zdravotný stav hráčov a s tým sme v závere jesene mali problém. Takže z tohto hľadiska je 3. miesto reálnym obrazom jesennej časti.

V ktorom zápase vyšlo vášmu tímu prakticky všetko a kde nevychádzalo vôbec nič?

Za najlepší by som označil zápas v Ružomberku, kde sme predviedli naozaj dobrý výkon a dokázali otočiť v druhom polčase výsledok z 3:1 na 3:4. Naopak, najslabší výkon sme predviedli v poslednom zápase proti Senici, ktorý sme síce vyhrali, ale herný prejav skutočne nebol dobrý.

Čo bolo primárnym cieľom na tréningových jednotkách? Boli ste ako tréneri spokojní s prenesením tréningových vecí do zápasovej praxe?

V tréningovom procese vychádzame hlavne z analýzy reálnych zápasových situácií, výrazne prispôsobujeme tréningový proces hráčom podľa ich hráčskych funkcií. Ten progres, hlavne po technickej stránke, nie je viditeľný hneď, ale určite sa časom prejaví. Na druhej strane, hráči si veľmi rýchlo osvojili taktické prvky a z hľadiska organizácie hry v útočnej aj obrannej fáze to fungovalo dobre počas celej sezóny.

Aký je plán na prechodné obdobie, respektíve zimnú prípravu? Akí súperi čakajú v rámci prípravy na šestnástku? V tréningovom procese sa bude pracovať na zlepšovaní doterajších činností alebo sa pridajú nové veci?

V prechodnom období sme mali naplánovaných niekoľko prípravných zápasov, v ktorých sme chceli dať väčší priestor hráčom, ktorí mali menšiu minutáž, bohužiaľ, lockdown nám to neumožnil. Chalani sa teda museli vrátiť k individuálnym tréningom. V prípravnom období máme naplánovaných 5 zápasov, budeme hrať hlavne s o rok staršími súpermi z druhej ligy, ale máme tam aj kvalitnú konfrontáciu s Baníkom Ostrava. V tréningu budeme pokračovať v nastavenom procese, ale určite sa v ňom objavia veci, ktoré sme si vyhodnotili, že nefungovali tak, ako by sme chceli a ktoré potrebujeme zlepšiť.