Spartak Trnava uzatvoril zmluvu s talentovaným futbalistom Martinom Rýzekom. Ešte iba 16-ročný futbalista si svojimi výkonmi vypýtal kontrakt s klubom, do ktorého prestúpil pred dvoma rokmi zo Senice.

„Som veľmi rád, že si ma klub všimol a takýmto spôsobom mi preukázal svoju dôveru. Budem sa snažiť, aby som ju splatil,“ povedal Martin Rýzek, ktorý je členom spartakovského kádra U17, no po skončení jesennej časti sa pripravuje s áčkom pod vedením Michala Gašparíka.

Pochádza zo Záhoria, odkiaľ takmer denne dochádza do Trnavy kvôli futbalu a škole. „Do Trnavy dochádzam podľa toho ako mám školu a tréningy, ale je to skoro každý deň. Som zo Senice, kde som s futbalom aj začínal. Chodím do Trnavy do školy. Pred dvoma rokmi som prestúpil do Spartaka, kde som začínal v kategórii U16. Teraz som v U17, ale bol som párkrát aj s devätnástkou a teraz trénujem s áčkom,“ hovorí 190 centimetrov vysoký obranca, ktorý už má aj prvé reprezentačné skúsenosti. „Začínal som v slovenskej šestnástke, teraz hrávam za sedemnástku, kde sme zo skupiny postúpili do ďalšej fázy kvalifikácie.“

Spartakovskí tréneri si ho všimli pred viac ako dvoma rokmi v jednom turnaji. „Boli sme na halovom turnaji v Myjave, kde ma oslovili tréneri z Trnavy. Rozmýšľal som nad tým, mal som aj iné ponuky. Prišiel som najskôr na skúšku, absolvoval som nejaké tréningy a vedel som, že nechcem ostať v Senici. Napokon som sa rozhodol pre Spartak.“

Zdá sa, že okrem silnej brankárskej školy bude v Spartaku pretlak aj na stopérskom poste. Osemnásťročný Kóša je už súčasťou základnej zostavy, o pár mesiacov mladší Ujlaky trpezlivo čaká na svoju šancu a za nimi je Martin Rýzek. Aké sú jeho prednosti? „Výška, osobné súboje, rýchlosť a rozohrávka. Na všetkom však ešte treba pracovať,“ priznáva skromne hráč, ktorý zatiaľ sníva svoj futbalový sen. „Dostať sa čo najskôr do áčka. Snívam o tom, že by som sa raz prebojoval do reprezentácie a postupne napredoval. Mojím vzorom je Sergio Ramos, ale aj Martin Škrtel a bolo by super zahrať si po jeho boku, ale neviem či na mňa počká,“ dodáva s úsmevom Rýzek, ktorý sa zatiaľ musí uspokojiť aj s tým, že môže s Martinom aspoň trénovať.

„Martin Rýzek patrí k hráčom s veľkým potenciálom smerom do budúcnosti. V rámci svojej vekovej kategórie je zaradený medzi TOP stredných obrancov, čoho dôkazom sú aj štarty v reprezentácii. Medzi jeho prednosti patrí rýchlosť, futbalová inteligencia a dribling s loptou. V tejto sezóne bol naším kľúčovým hráčom, čo dokazoval v každom zápase, v ktorom nastúpil. Samozrejme Martina čaká ešte veľa práce v mnohých aspektoch jeho futbalového vývinu, avšak myslím si, že má na to vytvorené vhodné podmienky a rovnako aj on sám si uvedomuje, že v dnešnom svete to bez poctivej a tvrdej práce nedosiahne,“ ohodnotil talentovaného futbalistu tréner trnavskej sedemnástky Patrik Malý.