V minulých dvoch sezónach naháňal Spartak postup do hornej šestky až v poslednom kole základnej časti. V prvom prípade sa to po prehre so Sereďou nepodarilo, vlani sa vďaka výhre v Dunajskej Strede tešil z postupu. Tento rok sa základný cieľ podarilo zverencom Michala Gašparíka splniť tri kolá pred koncom základnej časti vďaka šiestim bodom z posledných dvoch zápasov. Spartaku teda skutočne vyšiel plán, ktorý si v decembri naplánoval. Nový tréner červeno-čiernych tak zažíva parádny vstup do seniorského trénerského remesla.

„Je to príjemné, keď sa vyhráva, ale všetko sa môže veľmi rýchlo otočiť. Každý ide s nejakými očakávaniami do ligy a pozerali sme aj na tabuľku ako to vyzeralo v minulých sezónach. Nám sa to, chvalabohu, podarilo uzatvoriť takto rýchlo,“ povedal Michal Gašparík, ktorý, samozrejme, chce na úspešnej vlne ostať čo najdlhšie. Najbližšie už zajtra v Nitre.

Tá prešla v zimnej prestávke turbolentným obdobím. Skloňovali sa zmeny vlastníckych pomerov, výpovede viacerým hráčom a vo výmenách trénerov sa strácali aj pozorní diváci. Geriho vystriedal na posledné dva decembrové zápasy Galád, zimnú prípravu začal Michal Ščasný, no stihol odkoučovať len dva prípravné zápasy. Po tom, čo vyhlásil, že mužstvo má na stred 2. ligy ho vedenie nahradilo Petrom Lérantom, ktorý krátko predtým skončil v Seredi. Ten už viedol Nitru v neúspešnej dohrávke proti Pohroniu a ak sa nič neudeje, tak bude na lavičke aj zajtra.

Všetky tieto zmeny mierne sťažili situáciu súperom, ktorí sa horšie orientujú v analýze nitrianskeho družstva. „V príprave sme vychádzali vlastne z dvoch zápasov, z generálky a prvého kola. Samozrejme, je to pre nás trocha neznáma, ale v rámci možností sme videné vyhodnotili. Majú kvalitu v útoku v podobe Jendriška, ktorý je a vždy bol gólový a od neho nám hrozí najväčšie nebezpečenstvo. Aj vrchní štyria hráči v tom systéme 4-2-3-1, ak to budú hrať, sú relatívne futbaloví a nebezpeční. Určite k tomu musíme pristúpiť zodpovedne.“

Nová posila Nitranov, skúsený útočník Erik Jendrišek strávil jeseň roka 2014 v spartakovskom drese. V trinástich zápasoch strelil 5 gólov. Naopak, hrot trnavského útoku posilnil v zime Milan Ristovski, ktorý v minulej sezóne strieľal góly práve v Nitre. V úvodných dvoch zápasoch do hry nezasiahol, no Michal Gašparík naznačil, že práve v Nitre by si mohol pripísať prvé minúty. „Je nachystaný a verím, že sa mu proti Nitre zadarí.“

Oboch súperov delí len desať bodov, no kým Trnava má istú prvú šestku, Nitra je dva body od posledného miesta. Druhá polovica tabuľky je vzácne vyrovnaná a Nitra bojuje o záchranu, no zároveň stále môže postúpiť do hornej šestky. Motivácia jej teda rozhodne chýbať nebude.

„Hlavne to nepodceniť. Posledné dva zápasy nám bodovo vyšli. Nitra bude bojovať, vymenila veľa hráčov a osobne ani neviem, čo od nich môžem očakávať. Budú nás chcieť niečím prekvapiť, ale my musíme ísť s nasadením na sto percent, lebo chceme bojovať v každom zápase a túžime uspieť aj v Nitre. Tréneri aj tím ma hneď vzali do kádra a pomohli mi, tým pádom som mohol podať výkony, ktoré som podal. Som rád, že som v tom prvom zápase mohol pomôcť aj gólom a myslím, že máme veľmi dobrý kolektív,“ mieni Filip Twardzik, ktorý od svojho príchodu zapadol nielen do kabíny, ale aj do obrannej formácie. Prvé dva zápasy po jeho boku odohral Jakub Grič, ktorý však proti Senici videl piatu žlté kartu a v Nitre bude pauzovať. Otvára sa tak priestor pre Gergelyho Tummu či Sebastiana Kóšu. „Ešte neviem s kým budem hrať a je mi to aj v podstate jedno. Máme celkom solídny káder a myslím, že dokážeme takéto straty nahradiť. Záleží iba na trénerovi, koho tam nakoniec dá,“ povedal Filip Twardzik.

Okrem Griča nebude môcť v Nitre nastúpiť ani Ján Vlasko, ktorý je v karanténe. Nitranom máme čo vracať, keď nás v ostatnom vzájomnom zápase na domácej pôde zaskočili a po góloch Chobota a Adamca vyhrali 2:0. Druhý menovaný už v klube nie je, rovnako ako najlepší strelec, osemgólový Faško. To bolo začiatkom októbra a po tomto kole sa Nitra vyhupla už na tretie miesto tabuľky. Ešte po 12. kole, v ktorom nemenej prekvapivo vyhrali Nitrania na Slovane, boli na 4. mieste pred Spartakom. Odvtedy však Nitra zaznamenala len bod za remízu so Senicou a nasledoval prepad aj v tabuľke. Vzájomná ligová bilancia je mierne v prospech spartakovcov 82 36 17 29 115:99.

Zajtrajší zápas má výkop od 15. hodine a pred kamerami RTVS ho bude viesť Martin Dohál.