Počas reprezentačnej prestávky bol najvyťaženejším trnavským hráčom Gergely Tumma, ktorý nastúpil v oboch kvalifikačných zápasoch slovenskej dvadsaťjednotky. Proti Gruzínsku odohral celý zápas, proti Lichtenštajnsku bol na ihrisku v prvom polčase. Dnes už sa hlásil trénerom v Spartaku, no kopačky si napokon ešte neobul.

„Bohužiaľ, vo včerajšom zápase som si trocha natiahol sval a dnes pôjdem k lekárovi, aby mi to pozrel. Verím, že to nebude nič vážne. Zaznamenal som svoje prvé dva štarty v reprezentácii, čo si veľmi vážim a verím, že v budúcnosti pridám aj ďalšie,“ povedal 20-ročný stopér na úvod rozhovoru.

Bol to pre teba druhý reprezentačný zraz. V tom prvom si nenastúpil, teraz si bol v základe v oboch dueloch.

Priznám sa, nečakal som, že nastúpim. Ešte pred zápasom som nemal byť v základnej zostave a ani som sa nepripravoval na to, že pôjdem od začiatku. Bol som však pripravený nastúpiť a keďže sa Šulek zranil, tak ma to zasa až tak nezaskočilo, že som išiel na jeho miesto.

Ešte na jar tohto roka si bol na hosťovaní v druholigových Košiciach. Veľa si toho kvôli korone neodohral a aj po návrate do Trnavy si musel čakať na štart novej sezóny. V nej si sa chytil a prebojoval si sa aj do reprezentácie. Čakal si, že tento rok naberie takýto obrat?

Paradoxne je to pre mňa po športovej stránke dobrý rok. Hoci všade zúri korona, mne tento rok vyšlo veľa futbalových vecí. Vrátil som sa do Trnavy, dostávam šance, zbieram štarty v lige, vďaka tomu som sa dostal do reprezentácie, kde som odohral aj svoje prvé dva zápasy. Tento rok môžem teda hodnotiť pozitívne.

Slovenská dvadsaťjednotka má za sebou neúspešnú kvalifikáciu, keď nielenže nepostúpila na šampionát, ale skončila až štvrtá aj za Gruzínskom. Viacerí odborníci sa zhodujú na tom, že to bola za dlhé roky slabá generácia. Na druhej strane viacerí kvalitní hráči ako Mesík, Suslov, Pokorný či Strelec budú pokračovať aj v ďalšej edícii...

Nemyslím si, že to bol slabý ročník. Je to možno o tom nájsť tú správnu motiváciu a na druhej strane, hralo množstvo mladších hráčov, ktorí zbierali skúsenosti. Tá kostra ostane v ďalšom cykle a ak sa zomkneme, dokážeme vytvoriť dobrý tím a môže byť tá nasledujúca kvalifikácia úspešná.

Ty si sa v reprezentácii stretol po dlhšej dobe so svojou stopérskou dvojičkou zo Spartaka Ivanom Mesíkom. Aké to bolo znova sa stretnú a zahrať si spolu?

Bolo to super. Už na októbrovom zraze sme sa stretli, hoci sme spolu nenastúpili na ihrisku. Teraz sme si opäť vedľa seba aj zahrali. Hrávali sme spolu veľmi dlho, sme na seba zvyknutí, poznáme sa a viem, čo Ivan v konkrétnych situáciách urobí.

Čo bolo najčastejšou témou vašich rozhovorov?

Rozprávali sme sa o všeličom, aj o jeho prestupe, ktorý sa mu podaril a bol to vynikajúci krok. Veľmi mu to prajem a dúfam, že sa presadí čo najviac. Verím, že čoskoro urobí ešte väčší krok vo svojej kariére. On mi rovnako zaželal, aby sa mi darilo v Trnave a časom, aby mi vyšiel zaujímavý prestup.

Vy ste s Ivanom boli lídrami trnavskej devätnástky. Po vašej poslednej sezóne, keď ste končili medzi dorastencami bolo v áčku miesto iba pre jedného stopéra. Ty si išiel na hosťovanie do Košíc, Ivan sa chytil medzi seniormi a hneď v zime prestúpil do dánskeho Nordsjællandu. Neuvažoval si niekedy, že si možno mohol byť na jeho mieste, keby to osud zariadil inak?

Ja som v tej poslednej dorasteneckej sezóne nastupoval aj za béčko a v jednom zo zápasov sa zranil. Mal som väčšie vyťaženie a myslím, že to moje telo nezvládlo. Tri mesiace som pauzoval a možno aj to bol dôvod, prečo som sa napokon nedostal do áčka a odišiel som na hosťovanie. Každopádne beriem to tak, že ten silnejší hrá a dokáže urobiť prestup.

Stále nie je nič stratené a máš všetko pred sebou. Obaja ešte v dvadsaťjednotke pokračujete a v ďalšom kvalifikačnom cykle by ste mohli vytvoriť „trnavskú“ dvojicu v strede obrany...

Rozprával som sa s trénerom a je fakt, že stredných obrancov v tomto ročníku veľa nemáme, takže je možné, že sa to stane. Bude to závisieť od toho, či budem hrávať v klube a ja dúfam, že budem. Ďalšia kvalifikácia sa začína až na budúci rok na konci leta a dovtedy sa môže veľa zmeniť a môže ktokoľvek vyskočiť. Ja sa budem snažiť presadiť v klube, a keď budem podávať čo najlepšie výkony, tak sa môžem dostať aj do dvadsaťjednotky.

A čo hovoríš na to, že ak by vám to spolu klapalo, tak by ste sa Ivanom za niekoľko rokov stretli v nejakom zahraničnom klube alebo dokonca v seniorskej reprezentácií?

Môžem priznať, že som nad tým uvažoval, či skôr sníval o tom. Bolo by to super, keby sa to jedného dňa stalo skutočnosťou, ale v tejto chvíli je to veľmi veľmi ďaleko.

Ty si v úvode sezóny nastupoval v základnej zostave, no potom tréneri presunuli na tvoje miesto Griča. V Ružomberku už si sa na svoj post znova vrátil a pripísal si svoj jedenásty štart v lige.

Prišiel nový tréner, uznal za vhodné zmeniť zloženie obrannej formácie a ja som to akceptoval. Na tréningoch som makal a chcel som ukázať, že patrím do základnej zostavy. Uvidíme čo prinesú ďalšie zápasy. Teraz mám ľahšie zranenie, uvidím, či sa to dá do soboty do poriadku, aby som mohol nastúpiť.

V najbližšom kole cestujeme do Žiaru nad Hronom, kde nás čaká Pohronie. To nám doma zobralo dva body za remízu, takže mu máme čo vracať....

Nepripúšťame si nič iné ako výhru. Potrebujeme do konca jesene nazbierať čo najviac bodov, aby sme na jar neboli pod tlakom. Máme nevyrovnané výkony a veľakrát som nad tým rozmýšľal, prečo vyhráme vonku a potom doma prehráme. Možno je skutočne pravda, že nám chýbajú fanúšikovia a nevieme sa vyhecovať, aby sme pridali ešte nejaký stupeň navyše.