Máme za sebou prvú polovicu základnej časti a zápasom s Ružomberkom sme načali aj tú odvetnú. Liga má momentálne reprezentačnú prestávku, ktorú sme využili na krátke bilancovanie so športovým riaditeľom Andrejom Kostolanským.

V rozhovore sa okrem iného dozviete:

- čo mužstvu najviac chýba

- čo sa podarilo a čo nie

- ako hodnotí spoluprácu s Petržalkou

- akú cenu môže mať gól Michalovciam

Spartak sa počas prvej polovice pohyboval prevažne v prvej šestke, no úplná spokojnosť asi nevládne... Čo sa podarilo a čo nie?

Spokojnosť rozhodne nevládne s domácimi výkonmi, kde sme stratili príliš veľa bodov. Príčiny si stále analyzujeme. Po športovej stránke je to najmä o premieňaní šancí, keď nevieme zlomiť zápas v náš prospech. V priebehu zápasov sa dopúšťame veľkého počtu zbytočných strát lôpt a trpí preto aj celkový herný prejav. Nezanedbateľným faktom je, že sa ukazuje ako nám chýbajú fanúšikovia. Bez nich majú zápasy charakter akoby tréningových. Súperi necítia obvyklý tlak z tribún a my podporu v kľúčových momentoch. Vidíme, že nám to citeľne chýba. Samozrejme, sme radi, že sa pohybujeme v hornej šestke. Je to síce tesné, lebo liga je vyrovnaná, ale rovnako sme v kontakte s miestami, z ktorých sa postupuje do pohárovej Európy. Pred sebou máme náročný záver roka a chceme nazbierať čo najviac bodov. Bude veľmi dôležité vytvoriť si dobrý základ, lebo nevieme ako dlho a ako silno sa nás dotkne súčasná kríza.

Zrejme ste nečakali, že budeme musieť už po 6. kole meniť trénera.... Ako to ovplyvnilo mužstvo, jeho výsledky? Šarmír aj Hrnčár odkoučovali po šesť zápasov, Šarmír nazbieral 7 bodov, Hrnčár 12...

Nepočítali sme s tým, že budeme musieť hľadať trénera tak skoro. Podarilo sa nám v krátkom čase vyriešiť túto situáciu a verím, že sa budeme ešte zlepšovať. Na tíme je vidno progres, no stále máme rezervy a tých bodov mohlo byť určite viac. Mužstvo sa však vyvíja a osobne verím, že správnym smerom.

Tréneri často rotujú zostavou. Kompletnú minutáž absolvoval okrem brankára Rusova iba stopér Anthony. Je to spôsobené tým, že stále hľadajú optimálnu základnú zostavu alebo skôr tým, že máme široký káder a tréneri môžu meniť zostavu podľa súpera a vývoja zápasu?

O zostave rozhoduje výhradne tréner. Na pravidelných poradách však otvorene rozoberáme všetky detaily, ktoré predchádzajú jeho konečným rozhodnutiam. Mužstvo sa vyvíja a často do toho zasahujú aj vonkajšie vplyvy, ako sú zranenia, momentálna forma alebo v súčasnosti dosť významne aj pandémia. Zostava sa pripravuje aj s ohľadom na najbližšieho súpera, takže aj tento fakt vplýva na možné zmeny zostavy. Plná minutáž Rusova a Anthonyho je iba dôkazom ich kvality a vyrovnanosti výkonov. Na druhej strane však nesmú zaspať na vavrínoch, pretože konkurencia nikdy nespí.

V lete prišlo viacero nových hráčov. Čo sa z tohto pohľadu podarilo a ktorí hráči sklamali?

Niektoré prestupy nám vyšli, iné menej. Ten, kto má futbalové oko a sleduje dianie v prvom tíme aj v druhej lige vie, o ktorých hráčov ide. V realite, v ktorej sa nachádzame sa za jedno prestupové obdobie nedá poskladať slovenské, mladé a špičkové družstvo. Napriek tomu si myslím, že sa nám podarilo získať niekoľkých veľmi zaujímavých futbalistov, ktorí môžu už v blízkej dobe pomôcť klubu po športovej stránke a neskôr svojím posunom ďalej, aj po tej finančnej.

Lichotivé asi nie je, že keď inkasujeme ako prví, nedokážeme sa vzoprieť a v takýchto zápasoch sme nezískali ani bod...

Prvé šance mávame v zápasoch často my, ale nedokážeme ich premeniť. V našej ofenzíve je veľká mladosť a neskúsenosť. Yusuf má 19, Olejník 18, Yao 23, Cabral 19, Kolesár 22, Johnson 19 rokov. Chýba nám aj kvalitnejšia predfinálna fáza. Tu by som spomenul napríklad dvojicu Yao – Yusuf, ktorí urobia počas viacerých útočných akcií kopu užitočnej práce, sú aktívni smerom dopredu, ale vo finálnom momente, keď majú podčiarknuť výkon gólom, či finálnou prihrávkou, tak zlyhajú. Nezatracujem ich a verím, že sa to postupom času zlomí. Je výborné, že do zostavy už dokáže prehovoriť aj Stano Olejník. Som presvedčený, že je len otázkou času a prístupu hráča, kedy sa naplno presadí vo Fortuna lige.

A pri otáčaní zápasov sa opäť vrátim k faktoru chýbajúci fanúšik. V minulosti bolo veľa zápasov, v ktorých sme sa dokázali vrátiť do zápasu, lebo hráčov nakopla energia z tribún. Tá teraz chýba a priamo z ihriska neprichádza, lebo nám stále chýba líder, ktorý by dokázal ostatných strhnúť. Toto sme si od niektorých skúsených sľubovali. Napríklad aj pri Erikovi Pačindovi, ktorého však neobišli zdravotné problémy, zranenie, či Covid-19, takže sa zatiaľ nedostal do optimálneho zápasového tempa. Pritom, keď hral, tak ho bolo cítiť.

S defenzívou asi vládne spokojnosť, menej gólov inkasoval iba líder zo Slovana. Naopak, smerom dopredu to veľká sláva nie je.

Napriek tomu si viem predstaviť, že by sme inkasovaných gólov mali menej. Niektoré boli smolné, ako napríklad pošmyknutie sa Anthonyho v Žiline, či iné zaváhania aj skúsených hráčov. Obrana musí viac komunikovať a potom sa to ešte zlepší. Čo sa útoku týka, tak sa strašne veľa narobíme na gól. Bolo to sčasti aj našou neskúsenosťou a veľakrát neortodoxným riešením situácií našich „Ypsilonov“. Napriek tomu verím aj im, aj ostatným hráčom, že dokážu zvýšiť efektivitu a pomôžu nám naplniť naše ciele.

Asi najviac chýba klasický gólový útočník. Je jeho hľadanie prioritou pre najbližšie prestupové obdobie?

Uvedomujeme si problém s efektivitou, ktorá nám chýba. Po športovej stránke by sme sa isto nebránili príchodu kvalitného útočníka. Druhou stranou mince je, že nevieme aká bude situácia a čo si budeme môcť v prestupovom období dovoliť. Sú samozrejme aj iné možnosti angažovania hráča, otázkou však ostáva, či chceme odstaviť potenciál, ktorý nám v tíme rastie. Stále predpokladáme, že efektivita našich mladých ofenzívnych hráčov bude stúpať.

V tejto sezóne neúčinkuje béčko a mladí sa chodia rozohrať do druholigovej Petržalky. Ako hodnotíte tejto projekt?

Druhá liga sa síce teraz nehrá, ale nehrala by sa ani tretia. Obe strany to vnímame ako pozitívny krok. Dôkladne sledujeme výkony našich hráčov a myslím, že sú prínosom pre Petržalku. Na druhej strane, druhá liga má vyššiu kvalitu, kladie na hráčov vyšší tlak a je to pre nich určite hodnotnejšia skúsenosť. Miernou nevýhodou je menšia minutáž pre brankára Takáča, ktorý vstúpil do Petržalky v úvode, kedy mužstvu chýbali výsledky. Taktiež sme rátali s väčšou porciou minút pre Sama Benoviča. Chalani však určite šance dostanú a verím, že už ich len tak nepustia.

V kádri máme viacero tínedžerov, ktorí majú prísľub do budúcnosti. Kedy by sa mohol ich potenciál naplno prejaviť?

Je to individuálne. Šancu postupne dostávajú a bude ich viac. Je to ťažké odhadovať, nechávame tomu prirodzený vývoj a snažíme sa im vytvárať priestor. Avšak najmä títo hráči musia svojou kvalitou presvedčiť, že patria do zostavy. Budeme radi, ak bude naše mužstvo čo najmladšie a čo najkvalitnejšie, ale hrať musia tí najlepší. Vek nie je výsada, no už teraz sa viacerí presadzujú do zostavy a verím, že to bude mať stúpajúcu tendenciu. V klube tento trend budeme podporovať.

Situácia je stále neistá a nikto nevie dokedy bude trvať stav, kedy budú kluby bez príjmov. Dlhodobé plány sa asi nedajú robiť, aj z tohto pohľadu bude postup do prvej šestky hlavným cieľom.

Všetko sa bude odvíjať od momentálnej finančnej sily klubu. Ciele sú nemenné. Hlavne chceme vidieť progres mužstva a vhodné zabudovávanie mladých do kádra, čo sa postupne deje. Radi by sme účinkovali v hornej šestke a neskôr sa pobili o miestenku do pohárovej Európy, no ekonomické dôsledky pandémie môžu výrazne zasiahnuť do plánov, ktoré sa môžu zo dňa na deň zmeniť.

Vlani sme po základnej časti získali 30 bodov, napokon na postup do hornej šestky stačilo aj 28, bude to stačiť aj teraz?

Nemám rád matematické kalkulácie, sústreďujeme sa na seba a chceme získať tých bodov čo najviac. Koľko ich napokon bude potreba sa ukáže až na jar, ale dúfam, že ten potrebný počet nazbierame.

Dôležité budú aj vzájomné zápasy, ktoré nám minulý rok nepriali. Aj preto je dobré pozerať sa na dvojzápasy aj trocha pohárovou matematikou a z tohoto pohľadu je dobre, že sme proti Michalovciam v závere aspoň skorigovali stav na 1:2...

Áno, každý bod a každý gól môže byť v konečnom účtovaní dôležitý. Môže to byť výhoda, keď sa bude lámať chlieb a lepšie vzájomné zápasy dajú mužstvu akoby pol bodu k dobru. Z tohto pohľadu môže byť gól Janiho Vlaska cenný, aj keď v samotnom zápase už nič neriešil. Zatiaľ nám to vychádza, a keď ich budeme mať lepšie so všetkými, tak naisto postúpime. Čaká nás však ešte viacero futbalových bitiek. Rozhodne správny prístup, futbalová kvalita a správne zvolená taktika.