Spartak Trnava dnes podpísal kontrakt s talentovaným islandským futbalistom Birkirom Valurom Jónssonom. Ide o hosťovanie s možnosťou dlhodobej opcie. Je odchovancom HK Kópavogs, za ktorý pravidelne nastupuje od svojich 18 rokov a odohral zaň vyše sto súťažných zápasov. V prebiehajúcej sezóne bol jediným futbalistom, ktorý v 13 dueloch nevynechal ani minútu. To sa zmení, lebo v ďalších kolách rozbehnutej islandskej ligy nenastúpi, vzhľadom na to, že sa dnešným dňom stal futbalistom Spartaka Trnava.

„Som najmladší z troch súrodencov, mám ešte dve staršie sestry. Toto je môj prvý zahraničný angažmán. Športom číslo 1 je na Islande hádzaná, ktorú som popri futbale hral do nejakých štrnástich, pätnástich rokov, potom som si vybral futbal. Som pravý obranca a odohral som 27 stretnutí za mládežnícke reprezentačné výbery Islandu,“ povedal v krátkom predstavení 21-ročný futbalista, ktorý v reprezentácii zvykol nosiť aj kapitánsku pásku.

Je členom agentúry Stars & Friends, ktorá mu odporučila na kariérny posun Slovensko a Spartak Trnava. „Ak mám byť úprimný, veľa skúseností so Slovenskom som nemal, ani veľa informácií som nevedel, preto som bol na návštevu Trnavy veľmi zvedavý. Som príjemne prekvapený z toho, čo som tu videl. Trnava je pekné mesto, štadión aj vybavenie a všetko, čo k futbalu patrí, je na vyššej úrovni ako som si predstavoval, takže sa veľmi teším, že tu budem hrávať.

Birkirovo miesto je na pravej strane obrannej formácie a verí, že svojimi výkonmi si ho vyárenduje v zápasoch pre seba. „Ešte som sa nestihol príliš zoznámiť s mužstvom v tréningu, ale prišiel som si sem vybojovať miesto v základnej jedenástke a verím, že ako tím budeme vyhrávať. Každý futbalista má svoje sny, všetci chcú hrať v najlepších ligách, ale tam je dlhá cesta. Som si vedomý toho, že za všetkým treba ísť krok po kroku. Teraz som v Spartaku a musím v zápasoch dokazovať svoju kvalitu, aby som raz mohol urobiť ďalší krok,“ povedal odhodlane mladík z ostrova gejzírov, ktorého prekvapilo aj oveľa slnečnejšie slovenské leto, na aké je zvyknutý z domu.

„Birkira nám odporučila agentúra S&F, my sme sa ho snažili odsledovať v jeho posledných zápasoch. Tu ukázal svoje kvality, ktoré však bude musieť preniesť aj na slovenské trávniky. Až čas ukáže ako sa mu to podarí. Áno, išli sme v tomto prípade trošku do neznáma, vzhľadom na posúdenie rozdielu kvality medzi islandskou a našou ligou. Veríme však, že Birkir svoj potenciál potvrdí aj na najnáročnejšom poste na trnavskom štadióne,“ povedal na margo príchodu islandského futbalistu športový riaditeľ Andrej Kostolanský.