Jedna z najväčších zmien po jesennej časti sa udiala na poste kapitána mužstva. Martin Mikovič sa z osobných dôvodov vodcovstva vzdal. Trénersky tím na čele s Miroslavom Karhanom si za jeho nástupcu vybral skúseného Lukáša Greššáka.

Po oznámení zostal milo prekvapený

Dvadsaťosemročný defenzívny univerzál oblieka farby Spartaka Trnava od augusta 2014. V kabíne sa v priebehu troch rokov postupnými krokmi vypracoval na jedného z hlavných lídrov mužstva.

"Bolo to pre mňa prekvapenie, aj keď som sa s trénerom o tom rozprával už skôr. Povedal mi, aby som nebol zaskočený. Viesť tím Spartaka vnímam určite ako poctu. Predo mnou boli kapitánmi veľké mená. Mám zodpovednosť, rovnako ako klub, aj fanúšikovia chcú, aby sme hrali o najvyššie priečky. Je to pre mňa niečo nové, ale verím, že budem pre trénera tou správnou, predĺženou rukou,“ uviedol Lukáš Greššák. Do klubovej kasy zatiaľ z jeho peňaženky nič neputovalo. "Nikto nič v šatni nespomínal, chvalabohu," dodal so smiechom.

V jesennej časti si z hráčov v poli nepripísal nikto väčšiu minutáž na ihrisku ako práve Lukáš Greššák (1 620, viac mal iba Jakubech 1 710, pozn. red.). Vynechal len úvodný zápas v Podbrezovej a videl dve žlté karty, čo je pre defenzívneho hráča výborná vizitka. V Európskej lige bol pri všetkých šiestich stretnutiach. Za jeho vyrovnané výkony ho fanúšikovia odmenili druhým miestom v ankete Ceny Ladislava Kunu pre najlepšieho hráča roka 2016.

"Samozrejme, že ma to potešilo. Z takého ocenenia by mal radosť každý. Teší ma, že som stabilne hrával, dovolilo mi to zdravie. Trénerom som mohol ukázať, že patrím do zostavy, dávali mi šancu, za čo som im vďačný," povedal ako vždy so skromným nádychom Greššák.

Dlhá príprava s menšími zdravotnými problémami

Rodený Trstenčan sa rovnako ako zvyšok kabíny nevie dočkať jarnej časti. Zimná príprava bola dlhá, Spartak sa v deviatich zápasoch radoval z víťazstva trikrát, štyrikrát remizoval a dvakrát ťahal za kratší koniec.

"Nebola síce náročná, ale pracovali sme tvrdo. Patrí to však k tomu, musíme byť pripravení, na jar môžeme zo všetkých tréningov čerpať na ihrisku. Je pravda, že sme frflali, aj ja, ale je to pre naše dobro. Mrzí ma, že som mal zdravotné problémy, ktoré ma brzdili. Verím, že do začiatku ligy bude všetko v poriadku," želá si Lukáš.

V zimnej zaberačke naskočil Lukáš Greššák do siedmich duelov. Spomínané zdravotné problémy súvisia so sedacím svalom, ktorý ho limituje najmä pri behoch.

"Absolvoval som vyšetrenia magnetickou rezonanciou, ktoré však nič neukázali. Lámem si s tým hlavu, pretože je to bolestivé. V tréningoch, ale ani zápasoch nemôžem ísť naplno. Som polovičný, hnevalo ma to aj v príprave," pokrčil smutne plecami pilier andelov. Jeho štart proti Michalovciam zostáva preto otázny.

Spartak nastúpil v príprave proti českým a slovenským mužstvám. Okrem výbuchu proti Olomoucu výrazne nezaostával ani v jednom zápase. Ako zdôraznil 28-ročný defenzívny záložník, dôležitý je herný prejav.

"Odohrali sme dobré stretnutia, napriek prehre s Mladou Boleslav sme s nimi dokázali držať krok. Musíme sa vyvarovať najmä individuálnym chybám, ja som tam taktiež prihral súperovi na gól. Myslím si, že v lige bude hrať každý ešte lepšie," nechal sa počuť bývalý hráč Ružomberka.

Nebojí sa zvýšiť hlas

Ako nový kapitán je rád, že aj po jeseni našiel v kabíne prakticky tých istých spoluhráčov. Pribudli len dve nové tváre, Kerlon a Kubilay Yilmaz.

"Pamätám si aj z Ružomberka, že keď sa mužstvo držalo pokope, bolo všetko lepšie. Kabína tak bola usporiadaná a vytvorila sa partia. Je to veľké plus, na ihrisku budeme zohratí," myslí si Grešši, ako Lukáša prezývajú spoluhráči.

Spoluhráči sa pod jeho vedením môžu spoľahnúť na férový prístup. Keď si to však situácia vyžiadá, Greššáka bude v kabíne počuť.

"(Smiech). Áno, môžem byť aj tvrdý, ale nemyslím si, že takýto prístup bude potrebný. Chalani pracujú a počúvajú. No ak náhodou nie, zvýšim hlas,“ povedal na záver dobre naladený Lukáš Greššák.

Červeno-čírni sa v úvodnom jarnom kole predstavia proti Michalovciam. Súboj odohrajú v utorok od 17.00 hod na neutrálnej pôde v Poprade. Lístky si fanúšikovia môžu kúpiť pred vstupom do sektora hostí z rúk koordinátora pre styk s fanúšikmi Branislava Fišeru.