Nielen rôzne projekty či stáže, ale po novom i metodika, na ktorej sa podieľal aj tréner Miroslav Karhan. Vďaka nej v klube plánujú nastoliť jednotný systém a prepojiť všetky vekové kategórie (od prípraviek až po áčko). "Keď sme si pred rokom analyzovali fungovanie mládeže so všetkými jej pozitívami a negatívami, za najväčší nedostatok sme vyhodnotili chýbajúcu metodiku. Každý tréner si viac-menej trénoval čo chcel, bez systematickosti a nadväznosti na ďalšiu kategóriu. Vďaka trénerovi Benkovskému, ale i ďalším sa nám do roka podarilo vypracovať metodiku a posunúť sa o výrazný krok dopredu vo fungovaní mládeže," uviedol športový riaditeľ spartakovskej mládeže Marián Hýbela.

Metodika sa v klube výrazne začala riešiť v lete tohto roka. Všetci mládežnícki tréneri mali niekoľko sedení, na ktorých komunikovali, dávali dokopy myšlienky a svoje skúsenosti z rôznych stáží či kariéry.

"Na základe tohto všetkého sme si dali cieľ, chceme sa zamerať na individuality. K tomuto je nutné zahrnúť všetky potrebné veci do metodiky, ktoré hráč potrebuje z hľadiska vývoja pre hlavné mužstvo," objasnil tréner mladšieho dorastu Ľuboš Benkovský.

Zjednodušene povedané, tréner hlavného mužstva Spartaka bude o hráčovi, ktorý prejde všetkými kategóriami presne vedieť, čo sa za niekoľko rokov naučil a čo môže od neho očakávať. Na samotnom projekte sa podieľal aj lodivod A mužstva Miroslav Karhan.

"Viackrát s nami komunikoval a spolupracoval na vytvorení metodiky. Aj podľa jeho slov musíme začať nejako spoločne fungovať a toto by mohla byť správna cesta. Je výborné, že máme podporu hlavného mužstva. Veríme, že sa nám postupnými krokmi podarí prepojiť áčko cez juniorku až po prípravky a budeme fungovať ako jeden celok," dodal Benkovský.

Metodika mládeže Spartaka bude mať prvky "trnavskosti", teda rýchleho prepínania, rýchlych protiútokov či zdravú agresivitu v hre. Vďaka metodike budú mať tréningové jednotky určitú postupnosť, ktorá zabezpečí, že hráči si prejdú všetkým, čo v nej bude nastavené.

"Vďaka tomuto dokážeme hráčovi ponúknuť rýchlejší posun smerom dopredu a vytvoríme tak konečný produkt, ktorý bude pripravený pre mužský futbal," doplnil Ľuboš Benkovský.

Zavedenie metodiky teší aj manažéra mládeže Mariána Černého: "Je to krok dopredu a pre mňa zrkadlo mládeže Spartaka, podľa ktorého budú pracovať naši tréneri. Verím, že tréneri, ktorí nastúpia na takúto cestu, budú úspešní. Prakticky ide o manuál, alebo pomôcku, aby sme v každej kategórii mali nadväznosť na predchádzajúce roky a zefektívnili výchovu hráča pre seniorský futbal. Osobne si myslím, že v Trnave máme niekoľko naozaj obrovských talentov a na ich špecializácii chceme popracovať, aby sa z nich stali TOP hráči nielen u nás, ale i vo svete."

Mládež začne podľa jednotnej metodiky pracovať od zimnej prípravy.