Sebastian Kóša bol na Malte aj v minulom roku a odohral aj úvodný zápas proti Brnu. Za uplynulý rok urobil výkonnostný skok, keď sa postupne vypracoval až do základnej zostavy, hoci v septembri oslávil iba osemnáste narodeniny. Maltskú klímu si pochvaľuje a teší sa, že kondičnú drinu vystriedala aj práca s loptou, hoci ako jeden z mála kľúčových hráčov zasiahol už aj do stretnutí Zimnej Tipsport ligy.

„Je to citeľná zmena oproti Slovensku. Príjemných 15 - 16 stupňov, tréningové ihriská sú pripravené výborne. Som milo prekvapený,“ pochvaľoval si talentovaný stopér, ktorý v závere jesene pauzoval pre zápal tvárového nervu. Nebolo to klasické futbalové zranenie, no rozhodne nie je nič príjemné, keď človek stratí možnosť ovládať mimiku v polovici tváre. Už je našťastie v poriadku a teší sa na turnajové zápasy s rakúskym Tirol Wattens, českým Olomoucom a dánskym Aalborgom. „Vždy je dobré mať konfrontáciu so zahraničnými súpermi, aspoň sa vieme porovnať na akej sme asi úrovni. Očakávam, že to budú dobré zápasy s primeranou kvalitou.“

V domácej súťaži zimujú spartakovci na druhom mieste, štyri body za Slovanom Bratislava. Či chcú alebo nie, sú zatiaľ najvážnejším vyzývateľom obhajcu za cestou k titulu. Slovan je stále favoritom na zisk trofeje. „Sú to stále štyri body, hoci ešte máme s nimi v základnej časti jeden vzájomný zápas. My sa budeme snažiť potrápiť ich. Keď chcú titul, tak nech do toho dajú všetko,“ hovorí Sebastian.

Tomu ubudla na jeho poste konkurencia, keďže Filip Twardzik prestúpil do LASK Linz. Ako kamarát mu prestup prial, bez ohľadu na to, že sa tým možno ľahšie dostane do základnej zostavy vedľa Martina Škrtela. „Uvidíme, ako sa rozhodne tréner a záležať bude aj od mojej formy, nie je to iba o mne, máme aj ďalších hráčov. V prvom rade je pre nás škoda, že Twardzo odišiel, pre neho to však bol krok vpred a prajeme mu to. Nám však odišla kvalita, ale verím, že sa s tým dokážeme vysporiadať a nahradíme ho.“

Verí mu aj tréner Michal Gašparík, napriek tomu, že je preňho prioritou práve posilnenie stopérskeho postu. „Na jednej strane sa spoliehame na stopérsku dvojicu Škrtel – Kóša. Chceme mať však tieto posty zdvojené a jedného stopéra by sme ešte chceli priviesť,“ priznal Michal Gašparík.